Hæder til dansk drevet krydstogtnetværk
40 af verdens største krydstogtselskaber, 3,1 million turister og 1.800 krydstogtbesøg har Cruise Baltic trukket til regionen. Netværket har netop modtaget Baltic Sea Award for markedsføringsindsatsen. Succesen er initieret af Wonderful Copenhagen.
Sent i går aftes modtog krydstogtnetværket, Cruise Baltic, ’Baltic Sea Award 2010’. Prisen er blevet uddelt siden 2007 og gives som anerkendelse for en ekstraordinær indsats med udviklingen af Østersøregionen. Prisoverrækkelsen fandt sted på det årlige Baltic Development Forum Summit i Vilnius, Litauen. I år er prisen sponsoreret af Industriens Fond. Med hæderen kommer Cruise Baltic i fornemt selskab med tidligere prisvindere som Finlands præsident Tarja Halonen og grundlæggeren af Baltic Sea 2020 Björn Carlsson.
Netværkets direktør, Bo Larsen, der også var en af konferencens gæstetalere, er stolt af prisen:
- På vegne af vores medlemmer: 45 havne/turistorganisationer og to strategiske partnere, SAS og Scandic Hotels, er jeg utrolig glad for at vores indsats har opnået denne anerkendelse. Det nære samarbejde partnerne imellem er hemmeligheden bag succesen. De 5000 Euro, der følger med prisen, vil vi bruge på fortsat at markedsføre vores unikke produkt og derigennem skabe opmærksomhed om Østersøregionen.
Succesen en forudsætning for Københavns turismevækst
Siden 2004 har Cruise Baltic brandet sig som én destination på det internationale krydstogtmarked. Salgs- og marketingdirektør Ole Andersen, Wonderful Copenhagen tog i sin tid initiativ til netværket:
- På bare seks år har 47 partnere - under fælles strategi - formået at levere et kvalitetsprodukt med aktiviteter på et højt niveau. 'Baltic Sea Award’ er strategisk vigtig ikke bare for Cruise Baltic, men også for København som destination. I dag er det ikke nok for en havn at tilbyde et godt produkt, hvis de andre havne ikke lever op til samme standard; det er hele oplevelsen, der tæller. Den baltiske succes er derfor også en forudsætning for den københavnske succes, og København har en central rolle som Nordeuropas største krydstogt- og turnaround havn, siger Ole Andersen, der i dag både er formand for Cruise Baltic og Cruise Copenhagen Network.
Baltic Sea Award bliver givet for at:
- spille en afgørende rolle eller være rollemodel inden for regionens økonomiske udvikling
- styrke det økonomiske samarbejde mellem landene i regionen
- drage fordel af regionens forcer på en ny og innovativ måde
- gøre en ekstra indsats med hensyn til de regionale udfordringer inden for klima, energi og miljø
- tiltrække og stimulere de førende kræfter i regionen
Cruise Baltic
Cruise Baltic er et netværkssamarbejde mellem 27 destinationer, 45 partnere og to strategiske partnere rundt om Østersøen ud fra en filosofi om, at naboen ikke er din nærmeste konkurrent, men derimod en medspiller. Det fremsynede i strategien ligger i troen på, at vi sammen er vigtige brikker i det store fælles markedsføringsprojekt, og at vi kun sammen gør Baltikum til en ligeværdig konkurrent til store krydstogtdestinationer som Caribien og Middelhavet. Heri ligger den egentlige internationale og globale tankegang. Endnu er der ingen andre krydstogtregioner, der har markedsført sig som ét netværk og opnået lignende resultater.
For yderligere information se:
www.cruisebaltic.com og www.visitcopenhagen.com
Ole Andersen, salgs- og marketingdirektør, Wonderful Copenhagen: 2338 3051 eller oan@woco.dk
Bo Larsen, direktør for Cruise Baltic: 6120 9674 eller bnl@woco.dk
Print siden